Ērtākais pārvietošanās veids Liepājā - sabiedriskais transports, taksometrs, velosipēds, vai varbūt tomēr pastaiga? Cīņai par šo titulu nav ne gala, ne malu, un tomēr šajā cīņas laukā ieripo arī elektriskais skeitbords. Transporta nozari ļoti stipri ietekmē tehnoloģiju attīstība - ik dienas tiek domāts par ērtākiem, ātrākiem un parocīgākiem risinājumiem, kas atvieglotu pilsētnieku dzīvi, un arī mēs ar to saskaramies.
Elektriskais skeitbords ir personīgais transportlīdzeklis, kas aprīkots ar motoru. Lai tas virzītos uz priekšu, braucējam ir tālvadības pults, kas raida signālu elektroniskajam ātruma kontrolierim (ESC), kurš, savukārt, kontrolē ātrumu un bremzēšanu. Patiesībā, vizuāli tas daudz neatšķiras no parastā skeitborda, jo motors atrodas dēļa lejasdaļā. Pats skeitbords var būt gan garāks (longboard), gan īsāks (shortboard).
Liepājnieks Austris Miklāvs ir izveidojis savu elektro-skeitbordu. Pirms vairākiem gadiem Austris internetā bija redzējis video, kur jaunieši, kas izveidojuši dēli ar diviem lieliem motoriem, braukā pa dažādu segumu virsmām - smiltīm, mežu, asfaltu. Tas iedvesmoja radīt pašam savu transportlīdzekli. Austris pašmācības ceļā ir apguvis elektrotransporta izstrādi līdz pat sīkākajai detaļai, un ļoti labi pārzina savu hobiju.
Šī aizraušanās Austrim dzima ļoti vienkārši - viņam patīk pārvietoties! Bērnībā viņš pārvietojās ar velosipēdu, vēlāk jau ar motociklu, bet ieraugot, ka ir iespējams izveidot savu transportlīdzekli, ilgi nedomādams, Austris tam ķērās klāt.
Interese par elektroniku radās vien, attīstot jauno ideju. Pašmācības process sākās ar pamācošiem YouTube video, taču visvairāk informācija tiek apkopota domubiedru forumos. Kā Austris stāsta, YouTube komunikācija, lielākoties, ir vienpersoniska, taču forumos var uzzināt dažādas nianses, citu viedokļus, un arī gūt motivāciju. Tā ir kā digitāla kopiena, un Austris atzīst - bez tās, visticamāk, nebūtu nonācis tik tālu sava transporta izveidē.
Elektro-skeitbords ir kompakts un sastāvdaļu nav tik daudz kā citos elektriskajos transportlīdzekļos. Salīdzinot ar velosipēdu vai citiem transportiem, skeitbords nav jāstumj; to ir viegli pārnēsāt līdzi. Gatava, kvalitatīva elektriskā skeitborda cena veikalos ir vidēji 1000 EUR, taču, pašam veidojot, tā aptuvenās izmaksās būs ap 500 EUR. Tā izveides process, viennozīmīgi, būs aizraujošs un piešķirs braucamrīkam vērtību.
Lieliska tehnoloģija, kas atvieglo šāda transporta izveidi, ir 3D printeris. Ar to var izprintēt sīkas, taču svarīgas detaļas, kas būtiski atvieglo komponenšu izvietojuma problēmu, un padara pārvietošanos ērtāku. Ar 3D printeri vari izdrukāt tādus komponentus kā piemēram - bateriju turētājs, voltmetrs, dubļu sargs, u.c.
Brīdī, kad Austris uzsāka sava elektro-skeitborda izveidi, viņš neatrada līdzīgu interešu kopienu Liepājā, un tomēr ar laiku tādas sāka parādīties. Šādas interešu kopienas ir vērtīgas, jo nereti, kad rodas ideja, rodas arī daudz jautājumu par to, kā to realizēt. Kopienas ir viena no iespējām, kur gūt atbildes, uzklausot citu pieredzi un vērtīgus padomus.
Šobrīd Rīgā ir krietns pulks ar interešu grupām, pulciņiem, darbnīcām elektronikā, robotikā un līdzīgās jomās gan bērniem, gan pieaugušajiem. Arī augstskolās, kas saistītas ar elektroniku, ir interešu klubi un kopienas. Dažas no tām:
Ja dzīvo Liepājā un interesē izveidot savu elektro-skeitbordu, izmanto iespēju un vērsies pie Austra - viņš noteikti palīdzēs! Bet, ja interesē citas ar elektroniku saistītas aktivitātes, vai vēlies apgūt jaunas prasmes, Liepājā to palīdzēs izdarīt:
Noklausies interviju ar Austri Miklāvu, un noskaidro, kā uzbūvēt pašam savu elektrisko skeitbordu, un ar ko var nākties saskarties procesā: