3D Berči ēkas Liepājā papildinātājā realitātē

Dalīties:
Iepazīsti Liepājas vēsturi ar "3D Berči ēkas Liepājā"

Esam izveidojuši lietotni "3D Berči ēkas Liepājā", ar kuras palīdzību liepājniekiem un pilsētas viesiem, viedtālrunī būs iespēja apskatīt 2 vēsturiskās Liepājas ēkas, kuras projektējis arhitekts Pauls Makss Berči un 1 ēku, ko projektējis viņa dēls Makss Teodors Berči, izmantojot papildinātās realitātes tehnoloģiju:

  • Kūrmāja;
  • Biržas nams;
  • Kinoteātri.

Projekts “Liepājas vēsturiskās arhitektūras rekonstrukcija augmentētajā realitātē 2.daļa” ir tapis ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu.

Projekta mērķi:

  • Veicināt radošas, intelektuālas un inovatīvas vides attīstību Liepājas pašvaldībā radošo nozaru pārstāvju profesionālai izaugsmei.
  • Veicināt Liepājas iedzīvotāju lokālpatriotismu.
  • Attīstīt zināšanu kopumu, kas sekmē digitālo pratību, ļaujot tehnoloģijas izmantot kā efektīvu profesionālās darbības un satura patērēšanas palīglīdzekli.
  • Sekmēt arhitektūras nozares pārstāvju profesionālo pilnveidi un augmentētās realitātes izmantošanas iespējas profesionālajā darbībā.

Lietošanas instrukcija

Lai apskatītu 3D ēkas, jāatļauj lietotnei piekļūt lokācijai un kamerai. Uz dažādām ierīcēm ēkas var atrasties dažādās vietās, atkarībā no viedtālruņa veiktspējas, laikapstākļiem, apkārtējas vides, GPS signāla. Tumšajā diennakts laikā vai pie ēkām, kas aizsedz signālu, lietotne var darboties ar traucējumiem. Aicinām būt uzmanīgiem satiksmes tuvumā!

Ēkas apskatāmas 2 veidos:

  • uz plaknes – ēku modeļus iespējams novietot uz jebkuras plaksnes, lai pietuvināti apskatītu ēku fasādes un arhitektūras elementus;
  • 3 lokācijās Liepāja – ēku vēsturiskajās atrašanās vietās, lai novērtētu pilnizmēra arhitektūru un to kā ēka vēsturiski izskatījās un, kur atradās.

Kā skatīt ēkas pilsētvidē?

Lai apskatītu jebkuru ēku pilsētvidē ir nepieciešams atrasties pie ēkas vēsturiskās atrašanās vietas, tuvāk par 30m. Kad būsiet tuvāk par 30m uz pieejamās ēkas pogas parādīsies uzraksts “Ievietot ēku”.

Visām ēkām ir izmantotas sarkanas vadīklas, kas ir jāizmanto, lai ievietotu ēkas to senajā atrašanās vietā.

Visu ēku atrašānās vieta kartē
Kūrmājas atrašanās vieta kartē
Kino atrašanās vieta kartē
Biržas nama atrašanās vieta kartē

Kā apskatīt Kūrmāju?

Kūrmājas atrašanās vieta kartē
1.solis

Dodies uz apli Kūrmājas prospekta galā, Liepājā

Vieta, kur nostāties, lai apskatītu kūrmāju
2.solis

Nostājies šeit ar skatu pieminekļa virzienā

Pamācība kā novietot telefonu, lai apskatītu kūrmāju
3.solis

Novieto telefonu tā, lai sarkanās vadīklas atbilstu puķu dobes malai un spied pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Biržas namu?

Biržas nama atrašānās vieta kartē
1.solis

Dodies uz adresi Kārļa Zāles laukums 7, Liepājā (pie degvielas uzpildes stacijas "Neste")

Vieta, kur nostāties, lai apskatītu biržas namu
2.solis

Nostājies punktā 1 ar skatu uz tirdzniecības centru "Ostmala"

Pamācība kā novietot telefonu, lai apskatītu biržas namu
3.solis

Novieto telefonu tā, lai sarkanās vadīklas atbilstu tirdzniecības centra "Ostmala" priekšā esošajam zālienam un spied pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Kinoteātri?

Kino atrašanās vieta kartē
1.solis

Dodies uz adresi Graudu iela 46, Liepājā

Vieta, kur nostāties, lai apskatītu kino
2.solis

Nostājies punktā 1 ar skatu pāri ielai uz ēku Graudu ielā 43a

Pamācība kā novietot telefonu, lai apskatītu kino
3.solis

Novieto telefonu tā, lai sarkanās vadīklas atbilstu ēkas Graudu ielā 43a labajam stūrim un spied pogu "Ievietot"

Kā skatīt ēkas uz plaknes?

Ēku 3D modeļu novietošana uz plaknes

Visas ēkas varat apskatīt arī nelielā izmērā novietojot tās uz plaknes/grīdas/zemes. Vislabāk ēkas novietosies plašās telpās vai laukā, ārpus telpām.

  1. Atveriet lietotni "3D Berči ēkas Liepājā";
  2. Atrodiet brīvu plakni;
  3. Vismaz 6 sekundes pagaidiet, kamēr telefons nosaka virsmu. Kad telefons atpazinis virsmu, novietojiet ēkas uz tās (jo lielāks zilais indikātora aplis, jo lielāka ēka novietosies uz plaknes). Ir iespēja ēkai apiet apkārt un apskatīt to no visām pusēm.
Par ēkām
Kūrmāja Liepājā
Kūrmāja Liepājā
Kūrmāja Liepājā
Kūrmāja Liepājā
Kūrmāja Liepājā
Kūrmāja Liepājā

Kūrmāja

Kūrmāja tika būvēta no 1871. līdz 1875. gadam. Kūrmāja tam laikam bija ļoti moderna - viesnīca ar koncertzāli, deju zāli, teātra zāli, restorānu un āra estrādi, kur vasaras varēja baudīt simfoniskās mūzikas pavadījumā. Neskatoties uz lielo pakalpojumu klāstu, 1930-to gadu sākumā kultūras dzīve virzījās tuvāk pilsētas centram un Kūrmāja zaudēja savu lielo nozīmi Liepājas kultūras dzīvē, apmeklētāji priekšroku sāk dot teātrim un operai. Pilsētas valdei esot bijis plāns celt jaunu, modernāku ēku, tuvāk jūrai. Šajā laikā Kūrmājā norisinājās vairs tikai sporta sacensības (piemēram boksā), taču ziemas mēnešos Kūrmāja bija palikusi tukša, līdz 1937.gada otrajās Lieldienās Kūrmāja nodega. Ugunsgrēka izcelšanās iemesli bija mīklaini, ugunsgrēks sācies ziemas dārzā. Tiek uzskatīts, ka tajā laikā kūrmājā naktīs mitinājušies daži klaidoņi.

Lasīt vairāk

Biržas nams

Liepājas biržas ēka tika celta no 1885. līdz 1887.gadam, tā bija viena no greznākajām ēkām starp Paula Maksa Berči itāliskās neorenesanses celtnēm. Veidojot Liepājs biržas projektu Berči iedvesmojās no Drēzdenes biržas ēkas, bet daudzi uzskata, ka Liepājas biržas ēka, kas bija izmēros mazāka un ar mazāku greznības pakāpi, bija līdzsvarotāka un izteiksmīgāka.  Pēc uzcelšanas biržas ēkā mitinājās Liepājas biržas biedrība, kas tika dibināta 1881.gadā. Biržas nams uzskatāms par vienu no respektablākajām ēkām gan sabiedriskās, gan ekonomiskās nozīmības ziņā. Jau 1890.gadā tajā klientus apkalpoja 40 aģentūras, 20 komisiju kantori, 4 mākleru un notāru kantori, 9 eksporta ekspedīcijas. Liepājas biržas ēka atradās K. Zāles laukumā 8, bet tolaik tas bija Biržas laukums 14-15. 1941.gada 27.jūnijā šī ēka tika sagrauta.

Lasīt vairāk

Biržas ēka Liepājā
Biržas ēka Liepājā
Biržas ēka Liepājā
Biržas ēka Liepājā
Biržas ēka Liepājā
Berči kino Liepājā
Berči kino Liepājā
Berči kino Liepājā

Kino

Liepājas iedzīvotājiem izsenis ir paticis baudīt kino mākslu un tieši tāpēc Liepājā vēsturiski ir atradušies vairāki kinoteātri, pie tam liela daļa no tiem atradušies tieši Graudu ielā. Lietotnē "3D Berči ēkas Liepājā" ir apskatāms Paula Maksa Berči dēla Maksa Teodora Berči projektētais kinoteātris, kurš tolaik atradās Graudu ielas 41 namā. Nams būvēts no 1910. līdz 1911.gadam. Šim kinoteātrim tika dots nosaukums "Odeons", bet atsevišķi avoti liecina, ka Latvijas brīvvalsts laikā tas ticis pārsaukts par "Tip-top". Kara laikā kinoteātris tika sagrauts.

Lasīt vairāk

Projekta izstrādātāji

Profila attēls izstrādātājs

Jānis Jaunsleinis – 3D arhitektūras dizainers.

  • Piedalījies 3D modeļa veidošanā konstrukciju sadaļai Rīgas tehniskās universitātes pārbūvei; 
  • Veidojis vizualizācijas ēkām energoefektivitātes uzlabošanas projektu ietvaros;
  • Izpētījis daudzus Liepājas pilsētas pirmskara foto un vēstures avotus, tādēļ vēlās, izmantojot paplašināto realitāti, atgriezt dzīvē un dot iespēju cilvēkiem apskatīt zudušās arhitektūras vaibstus.  

Kaspars Lēvalds – multimediju mākslinieks.

  • Liepājas Universitātes absolvents, programmā Jauno mediju māksla;
  • Gan studiju ietvaros, gan ārpus, veidojis un piedalījies dažādu paplašinātās realitātes (VR,AR) darbu veidošanā;
  • Piedalījies Augmented and Virtual Reality Hackathon 2018 un RIGA IFF GOES VR (2019) hakatonos, kur kopā ar komandām iegūtas attiecīgi pirmā un otrā vieta veidojot virtuālās realitātes pieredzes;
  • Veido dažādus, gan dizaina, gan arhitektūras un cita veida digitālus vizuālos darbus izmantojot Unity un Unreal Engine spēļu dziņus.
Profila bilde izstrādātājs
Profila bilde izstrādātājs

Arturs Vītiņš – programmētājs, papildinātās realitātes risinājumu izstrādātājs.

  • Vairākus gadus strādājis par ēku konstrukciju būvinženieri SIA "AILE grupa";
  • Programmē vairākās programmēšanas valodās;
  • Projektā izstrādāja lietotni Unity vidē priekš iOS un Android iekārtām, kā arī veidoja papildinātās realitātes risinājumus.

Projekta finansējums virzīts uz Liepājas tehnoloģiju kopienas speciālistu atalgojumu, tehnoloģijām un izglītojošiem materiāliem par vēsturi un papildināto realitāti. Atbalstām un ieguldām Liepājas tehnoloģiju kopienas attīstībā, kā arī sadarbības veicināšanā!

Projekts tapis ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu.
Liepājas pilsētas logo
Lietotne tapusi sadarbībā ar Liepājas muzeju
Liepājas muzeja logo

Lietotnes gala lietotāja licences līgumu varat apskatīt – šeit

Izmantojiet e-pasta adresi team@digip.lv, lai sazinātos ar mums neskaidrību gadījumos, jautājumos, kas saistīti mārkatingu un gadījumos, kad Jums ir nepieciešams atbalsts saistībā ar lietotni "3D Berči ēkas Liepājā".

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!