20. jūlijā koncertzāles "Lielais dzintars" kamerzālē, norisinājās svarīgs pasākums Liepājai – tika atklāts projekts “OD4GROWTH”, kas izstrādāts atvērto datu pieejamības veicināšanai.
Kā uzsvēra projekta vadītāja Linda Alksne,
projekta mērķis ir veikt Liepājas valstspilsētas pašvaldības īpašumā esošo datu auditu, uzzīmēt datu arhitektūru un izstrādāt scenārijus datu noliktavas izveidei, kā arī informēt uzņēmējus un pilsētas struktūras par atvērto datu nozīmīgumu.
Viena no galvenajām priekšrocībām, ko sniedz atvērtie dati, ir to izmantošana pilsētas ekonomikas attīstībai. Uzņēmēji un jaunuzņēmumi varēs izmantot šos datu resursus, lai radītu jaunas idejas un pakalpojumus, kas atbilst tieši iedzīvotāju vajadzībām.
Atvērtie dati var palīdzēt identificēt jomas, kurās ir vajadzīgs uzlabot pakalpojumu sniegšanu vai modernizēt infrastruktūru.
Atvērtie dati arī veicina sadarbību starp pilsētas iestādēm un iedzīvotājiem. Iedzīvotāji var sekot līdzi pilsētas attīstības plāniem un izteikt savus viedokļus, pamatojoties uz faktiem un skaitļiem. Tas veicina pārredzamību un uzticību pašvaldībai.
Kā to raksturoja Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš
šajā informācijas pārbagātības laikā pašvaldības uzdevums ir rūpēties, lai mūsu pašu publicētie, drošticamie dati – vai tie būtu publiskie reģistri, pētījumi, statistika vai citi dati – būtu lietotājiem draudzīgi, bez maksas, brīvi pieejami un apstrādājami.
Viedā pilsēta ir konceptuāls modelis, kas izmanto informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) un citus inovatīvus risinājumus, lai uzlabotu pilsētas dzīvi un efektīvi pārvaldītu resursus. Šāda pilsēta izmanto digitālās tehnoloģijas, lai savienotu dažādas infrastruktūras sistēmas un pakalpojumus, nodrošinot labāku dzīves kvalitāti iedzīvotājiem.
Piemēram, liepājniekiem ir pieejama pilsētas lietotne kurā, pateicoties atvērtiem datiem, ir iespējams redzēt katra sabiedriskā transporta atrašanās vietu reālajā laikā. Ar tās palīdzību ir iespējams efektīvāk plānot savas gaitas un izvairīties no liekas gaidīšanas. Tas ne tikai samazina satiksmes noslogotību un emisijas, bet arī ietaupa iedzīvotāju laiku un nervus.
Digitālo inovāciju parka vadītāja Agate Ambulte skaidroja, kā, izmantojot šādus datus, talantīgie jaunieši no Mākslīgā intelekta talantu programmas, jau apmācību gaitā varētu strādāt ar reāliem datiem un risināt aktuālas pilsētvides problēmas.
Liepājas tehnoloģiju klastera biedrs un IT profesionālis Verners Gavilovskis uzsvēra,
IT profesionāļi arī ir ieinteresēti, lai būtu pieejama pēc iespējas lielāka atvērto datu kopa, jo tas veicinātu interesantu ideju rašanos un neparastu risinājumu izstrādi.
Šis projekts iezīmē Liepājas ceļu uz nākotni – uz modernu, atvērtu un inovatīvu pilsētu, kurai ir uz datiem balstīta pamatstruktūra. Atvērtie dati ir spēcīgs instruments, kas palīdzēs veicināt pilsētas izaugsmi, attīstību un labklājību visiem tās iedzīvotājiem.
Šis projekts ir daļa no lielāka sadarbības tīkla Eiropā. Deviņu valstu partneru pieredze un zināšanas kopā radīs vēl lielāku iespējas.
Šādas tikšanās ar pārstāvjiem no dažādām darbības jomām tiek plānota katru semestri.