Oktobris – Liepājas tehnoloģiju klastera mēnesis

#kopiena
Dalīties:
Ikona - persona
Autors:
Līva Vecvagare
Ikona - kalendārs
01
.
10
.
2021
.

Rudens ir rosīgs gadalaiks, tādēļ likumsakarīgi, ka tieši pirms gada, 2. oktobrī,  Liepājas uzņēmumi, organizācijas un speciālisti apvienoja spēkus Liepājas tehnoloģiju klasterī, lai produktīvi sadarbotos un tādējādi stiprinātu IT nozares aliansi Liepājā. Laiks atskatīties uz gada laikā izdarīto, sasniegto, piedzīvoto.

Liepājas tehnoloģiju klastera galvenais mērķis ir izmantot zināšanas un resursus, kas ir mūsu rīcībā, lai kopīgiem spēkiem ar dubultu jaudu sekmētu IT nozares attīstību, digitālo prasmju apguvi un saimniecisko darbību pilsētā. Apvienojot IT jomas entuziastus, speciālistus, organizācijas un uzņēmumus, klasteris rada iespējas mācīties vienam no otra, apmainīties kompetencēm un zināšanām, attīstīt un sekmēt inovācijas, kā arī veicināt jaunu darba vietu rašanos. Liepājas tehnoloģiju klasterim ir arī sabiedriskā labuma statuss, kas nozīmē, ka organizācija apņemas sniegt nozīmīgu labumu sabiedrībai, veicinot mūsdienīgu digitālo prasmju apguvi un savstarpēju sadarbību.

Liepājas tehnoloģiju klasteri dibināja Digitālo inovāciju parks (Liepājas pašvaldība, Sense Media, LSEZ, UPB) kopā ar Liepājas Universitāti un uzņēmumu Giraffe360, atklāšanas pasākumā - klastera biedru sapulcē kopīgi pasakot paldies tiem, kas snieguši ieguldījumu IT un radošo industriju izglītībā un attīstībā Liepājā. Pasākuma laikā pateicību, kā arī stipendiju 500 EUR vērtībā saņēma ilggadēji Liepājas Universitātes pasniedzēji Inta Znotiņa, Jānis Jankevics un Dzintars Tomsons.

Liepājas tehnoloģiju klastera stipendijas saņēmēji

Pirmais gads aizvadīts rosīgi: Digitālo inovāciju parks ar klastera biedru palīdzību rīkotjis vebinārus, lekcijas, tiešsaistes un klātienes meistarklases, olimpiādes, kā arī citus pasākumus. Neraugoties uz to, ka aizvadītais gads pasaulei bijis izaicinājumu pilns, izdevies realizēt vairāk kā 40 klātienes un attālinātu pasākumu, piesaistīt vairāk kā 2500 IT pasākumu apmeklētāju, turklāt digitālās aktivitātes sasniegušas 200 000 cilvēku auditoriju.

Liepājas tehnoloģiju klastera biedri

Katrs Liepājas tehnoloģiju klastera biedrs – vai tas būtu IT entuziasts, digitālo pakalpojumu sniedzējs, organizācija vai uzņēmums – ir unikāls un uzņēmīgs savas jomas pārstāvis, kas ar savu pienesumu palīdz radīt auglīgu vidi ilgtspējīgai pilsētas attīstībai.

Klastera biedru kompetences skar visdažādākās jomas: gan mājaslapu izstrādi un programmēšanu, gan IT projektu vadību un nozares pētniecību, gan datorgrafiku un digitālā satura radīšanu, gan 3D modelēšanu, datortīklu sistēmas, un ne tikai. 65% Liepājas tehnoloģiju klastera biedru ir individuāli IT nozares entuziasti un speciālisti, 19% ir organizācijas, 13% ir verificēti klastera biedri un 3% – izglītības iestādes.

Liepājas tehnoloģiju klastera biedru skaits turpina augt, kas liecina tikai par vienu – IT kopiena Liepājā kļūst arvien saliedētāka un spēcīgāka.

Gada griezumā: pasākumi, meistarklases, projekti

Kopiena sniedz atbalstu, kā arī ir zināšanu un iedvesmas avots. Lai kopienu stiprinātu, pasākumiem ir īpaši liela nozīme un, jāsaka, vislielākais Liepājas IT kopienas spēks slēpjas kopīgi organizētos pasākumos, projektos, meistarklasēs, kurās spēcīgi savas jomas speciālisti dalās zināšanās, pieredzē un prasmēs.

Liepājas tehnoloģiju klasteris regulāri organizē aktuālu digitālo prasmju apguvi dažādos klātienes un neklātienes formātos, realizē padziļinātas prasmju pārneses programmas, rīko īsas, koncentrētas ievadapmācības par digitālām tēmām un prasmēm, kā arī iesaista plašāku sabiedrību, tostarp jauniešus un seniorus, digitālo pamatprasmju apguvē.

Viens no īpašiem notikumiem Liepājas IT nozarē bija papildinātās realitātes projekts, kas norisinājās 2020. gada nogalē un ietvēra 3D modelēšanas meistarklases. Projekta laikā ar VKKF atbalstu tika izstrādāta lietotne Liepaja AR”, kuru veidoja 3D satura izstrādātājs Arvis Magone. Šajā lietotnē Liepājas pilsētvidē ar viedtālruni papildinātajā realitātē iespējams aplūkot 3D skulptūras, kas radītas, izmantojot ģeneratīvo dizainu. Skulptūras radīja liepājnieks un Liepājas tehnoloģiju klastera biedrs CAD speciālists Toms Balodis, kā arī meistarklases dalībnieks Edgars Birznieks par tēmu “Dāvana liepājniekiem”. Projekts tika realizēts ar VKKF atbalstu.

No 1. līdz 31. martam norisinājās vēl kāds IT kopienai svarīgs notikums – Liepājas atklātā programmēšanas olimpiāde, kurā savas spējas programmēšanā un spēļu izstrādē pārbaudīja 2.–12. klašu skolēni un viņu skolotāji. Liels PALDIES pasākuma atbalstītājiem – Liepājas pašvaldībai, Accenture Latvia, TestDevLab, Giraffe360,TietoEVRY, Emergn, Starptautiskajai Inovāciju skolai, TrelleborgWheel Systems – par bērnu un jauniešu iedvesmošanu un motivēšanu iesaistīties ITnozarē.

Viena no programmēšanas olimpiādes laikā tapušajām spēlēm

Atdeve, neatlaidība un radošums, kādu bērni un jaunieši parādīja olimpiādes norises laikā, ir apliecinājums tam, cik daudz var sasniegt ar interesi, apņēmību un tuvinieku atbalstu. Šāds pozitīvs stāsts ir arī par 2. klases skolnieku Ritvaru, kurš piedalījās 2.–6. klašu skolēnu disciplīnā. Neskatoties uz to, ka jaunietis gāja tikai 2. klasē un bija viens no jaunākajiem dalībniekiem olimpiādē, viņš ieguva Liepājas Universitātes Dabas un inženierzinātņu fakultātes speciālbalvu “Jaunā cerība”. Ritvaram bija liela degsme par programmēšanu, tāpēc jaunieša ģimene nolēma doties 4 stundu braucienā uz Liepāju, lai apmeklētu Liepājas lokācijas, kas bija iekļautas spēles izstrādes uzdevumā. Ritvars bija sajūsmā un bez gala pateicīgs par jaukajām balvām, ko nodrošināja olimpiādes atbalstītāji. Iespējams, šis notikums būs pavērsiena punkts Ritvara nākotnes karjeras izvēlē.

Lai jauniešos radītu interesi par mākslīgo intelektu kā viņu nākotnes profesijas izvēles iespēju, Digitālo inovāciju parks sadarbībā ar IT uzņēmumiem Giraffe360, Accenture Latvia, Asya – RelationshipApp un Liepājas Universitāti pavasarī rīkoja Latvijā pirmo mākslīgā intelekta olimpiādi. 9. aprīlī savas zināšanas un prasmes mākslīgā intelekta olimpiādē pārbaudīja 23 skolēni. Olimpiāde noritēja trīs disciplīnās –matemātika, informātika un mašīnmācīšanās (deep learning).

Lai izglītotu sabiedrību par papildinātās realitātes iespējām, sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi šopavasar tapa lietotne 3D ēkas Liepājā”. Izmantojot papildinātās realitātes tehnoloģiju, liepājnieki un pilsētas viesi viedtālrunī var apskatīt vēsturiskas Liepājas ēkas, kas pilsētā atradās pagājušajā gadsimtā, taču nav saglabājušās līdz mūsdienām, proti, Pagaidu valdības namu, rātsnamu, Liepājas Latviešu biedrības namu. Lietotni izstrādāja talantīgie klastera biedri – 3D arhitektūras dizainers Jānis Jaunsleinis, multimediju mākslinieks Kaspars Lēvalds, programmētājs Arturs Vītiņš.

Vēstures līkločos zudušās ēkas var aplūkot lietotnē “3D ēkas Liepājā”

Īstenot sapņus vienmēr ir lieliski, bet jo lielāks prieks palīdzēt īstenot kāda cita sen lolotu ideju. Viens no šādiem projektiem bija intensīvā apmācību programma “Digital Kick, kas 45 Latvijas sievietēm palīdzēja četru nedēļu laikā sasniegt sapni par savu uzņēmumu digitālajā vidē. No 5. līdz 30. aprīlim 45 Latvijas sievietēm, kas pandēmijas ietekmē bija bez pastāvīgas darba vietas, bija iespēja savu hobiju vai aizraušanos attīstīt no idejas līdz digitālajam biznesam. Dalībnieces apguva digitālas prasmes un papildināja zināšanu krājumu par uzņēmējdarbības uzsākšanu digitālajā vidē. Finansiālu atbalstu projektā sniedza arī Liepājas pašvaldība (NVO atbalsta programmas ietvaros).

Dalībniece Ieva Birģele un viņas biznesa ideja – stikla rotas

Liepājas ITkopienai ir vēl viens iemesls lepoties! Mākslīgā intelekta talantu programma ir līdz šim vēl nebijis, unikāls projekts, ko īsteno Liepājas tehnoloģiju klasteris sadarbībā ar biedriem. Tajā 14 talantīgi jaunieši ar izciliem sasniegumiem mācībās apgūst visu nepieciešamo, lai varētu sākt mākslīgā intelekta izstrādātāja karjeru pēc 9 mēnešu apmācībām.

Programma jauniešiem sniedz iespēju bez maksas apgūt mākslīgo intelektu ar izciliem pasniedzējiem un mentoriem, padziļināti apgūt trīs apmācību virzienus – C++ un Python programmēšana un mākslīgā intelekta izstrāde, izmantot prakses iespējas Latvijas labākajos mākslīgā intelekta izstrādes uzņēmumos un veikt reālu projektu izstrādi, kuru risinājumi tiks pielāgoti Liepājas pilsētvides vajadzībām.

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar IT nozares profesijām, speciālistu ikdienu, lauztu stereotipus un pastāstītu par karjeras iespējām un darba situāciju Latvijā, Liepājā radīts digitālo prasmju podkāsts “Atkodē IT”. Podkāstā katru otro ceturtdienu viesojas tehnoloģiju jomu speciālisti, lai pastāstītu par savu karjeras gājumu, sniedzot ieskatu IT nozarē. Kā liecina statistikas dati – podkāstus klausās ne tikai Rīgā, arī Latvijas mazpilsētās, tādēļ ir svarīgi, ka arī ārpus galvaspilsētas tiek radīts saturs, kas ir aktuāls un interesants, un ir iesaistīta vietējā sabiedrība. “Atkodē IT” izveidots ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar IT nozari un tās profesijām, iesaistot sarunās vietējos nozares speciālistus.

10. septembra vakarā LIAA Liepājas biznesa inkubatora pagalmā notika “IT Waffle Meetup” 3 gadu jubilejas svinības. Svaigā gaisā un pacilātā noskaņojumā tikās IT, biznesa un radošuma nozaru pārstāvji, lai brīvā gaisotnē rādītu un stāstītu, ko katrā no jomām iespējams paveikt, smeltos iedvesmu jauniem projektiem, kā arī iepazītu cilvēkus, ar kuriem kopā ģenerēt idejas. Pasākumā piedalījās jaudīgi spīkeri: Latvijas pirmā vienradža Printful mārketinga vadītājs Raitis Puriņš, Latvijā lielākās spēļu izstrādātāju kopienas gamedev.lv dibinātājs Elviss Strazdiņš, IT uzņēmuma TestDevLab sabiedrisko attiecību vadītājs un tehnoloģiju bloga Kursors.lv galvenais redaktors Kristaps Skutelis, Riga TechGirls iniciatore Alise Dīrika. Pasākuma rīkotāju vidū bija Digitālo inovāciju parks, Liepājas Universitāte, Coworking Liepāja, Liepaja TechGirls, LIAA Liepājas biznesa izkubators un Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija.

IT, biznesa un radošo jomu tikšanās “IT Waffle Meetup" 3 gadu jubilejā

Liepājas tehnoloģiju klasteris ir iespēja darboties kopā ar IT nozares uzņēmumiem un profesionāļiem. Gribam stāstīt un lepoties ar mūsu vietējiem IT un digitālo nozaru speciāliestiem un entuziastiem!

Pieslēdzies digitālās sadarbības tīklam - pievienojies Liepājas tehnoloģiju klasterim un kļūsti par tā biedru! Dodies uz www.digip.lv/ltk

 

Seko jaunumiem  YouTube, Facebook, LinkedIn:  

Digitālo inovāciju parks/ @digiplv

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.

Citi raksti

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!