Digitālo inovāciju parka izveide pērn iezīmēja būtisku pavērsienu informācijas tehnoloģiju kopienas attīstībā, kā vienu no prioritātēm nosakot mērķtiecīgu virzību uz to, lai Liepājā augtu un nostiprinātos IT nozare. Apzinoties, ka Liepājā ir kolosāli IT speciālisti, tomēr vienlaikus nepieciešams piesaistīt vēl vairāk gudrus cilvēkus un paaugstināt sabiedrības digitālās prasmes, Digitālo inovāciju parks uzrunāja vietējos IT uzņēmumus un speciālistus, lai apvienotu IT aliansi Liepājas tehnoloģiju klasterī.
Digitālo inovāciju parka pirmsākumi ir meklējami pirms trim gadiem, kad Liepājā radās pirmā tehnoloģiju kopiena. “Es esmu programmētāja, astoņus gadus darbojos nozarē, no kuriem divus gadus strādāju divos Baltkrievijas Augsto tehnoloģiju parka IT uzņēmumos. Šī pieredze ļāva man saskatīt, ka Liepājā ir potenciāls un ekosistēmā trūkst tikai tīklošanās. Atgriežoties es nolēmu uztaisīt pirmo IT profesionāļu tīklošanās pasākumu “IT Waffle Meetup”. Šādā veidā pasākums pārtapa par kopienu un radās pirmā IT profesionāļu kopiena Liepājā. Liepājas pašvaldības atbalsts bijis liels motivators un “zaļā gaisma” IT ekosistēmas paplašināšanai,” teic Digitālo inovāciju parka vadītāja Agate Ambulte.
Digitālo inovāciju parku 2020. gada augustā nodibināja Liepājas pašvaldība, Liepājas speciālā ekonomiskā zona, “UPB” un “Sense Media”. Pirms parka izveides pašvaldība veica IT uzņēmumu aptauju un tikās ar to pārstāvjiem. Diskutējot par to, kādi izaicinājumi ir kompānijām, visi norādīja uz speciālistu trūkumu, kas ir šķērslis izaugsmei.
Veidojot Digitālo inovāciju parku, kā prioritāte tika izvirzīta nepieciešamība nodrošināt profesionāļus ar piekļuvi zināšanām, prasmēm, iespējām, veltot uzmanību speciālistu savstarpējo prasmju pārneses, kā arī profesionālām mācībām un kvalifikācijas celšanai, lai speciālistiem būtu viss vajadzīgais tālākai izaugsmei. Digitālo inovāciju parks regulāri rīko pieredzes pārneses apmācības tādās jomās kā 3D modelēšana ar ģeneratīvo un parametrisko dizainu, 3D spēļu izstrāde un programmēšana.
Tāpat organizācijas mērķis ir iesaistīt industrijā jauniešus un skaidrot darba ikdienu šajā nozarē. Lai veicinātu izpratni, Liepājā jau divus gadus rīkota “IT diena”, savukārt pavasarī Digitālo inovāciju parks sadarbībā ar IT uzņēmumiem rīkoja Latvijā pirmo mākslīgā intelekta olimpiādi, kā arī Liepājas atklāto programmēšanas olimpiādi.
Starp biedrības mērķiem ir arī veicināt intelektuālo tehnoloģiju, pilsētas tautsaimniecības izaugsmi un ilgtspējīgu attīstību, tostarp piedaloties Eiropas Savienības finansējuma piesaistē, atbalstīt inovatīvas un tehnoloģiski orientētas uzņēmējdarbības attīstību un izaugsmi, jaunu darba vietu radīšanu IT nozarē, veicināt starptautisko sadarbību un sadarbību starp pētniecības iestādēm un komercsabiedrībām, konferenču, sanāksmju un cita veida pieredzes apmaiņas pasākumu organizēšana.
Lai iepazīstinātu sabiedrību ar informāciju tehnoloģiju (IT) nozares profesijām, speciālistu ikdienu, lauztu stereotipus, kā arī pastāstītu par karjeras iespējām un darba situāciju Latvijā, Digitālo inovāciju parks veido digitālo prasmju raidierakstu “Atkodē IT”. Katru otro ceturtdienu tajā viesojas tehnoloģiju speciālisti un stāsta par savu karjeras gājumu, sniedzot ieskatu dažādās digitālajās nozarēs.
Tāpat jau šobrīd pilsētvidē sastopami digitāli objekti, kas radīti kopā ar tehnoloģiju speciālistiem un palīdz veicināt kopējo sabiedrības izpratni par tehnoloģiju iespējām. Piemēram, sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi šopavasar tapa lietotne “3D ēkas Liepājā”: papildinātās realitātes tehnoloģija liepājniekiem un pilsētas viesiem viedtālrunī ļauj apskatīt vēsturiskas Liepājas ēkas, kas pilsētā atradās pagājušajā gadsimtā, taču nav saglabājušās līdz mūsdienām, proti, Pagaidu valdības namu, rātsnamu, Liepājas Latviešu biedrības namu.
Pieslēdzies digitālās sadarbības tīklam!
Var droši sacīt, ka Digitālo inovāciju parks ir kļuvis par Liepājas IT ekosistēmas kodolu, kura prioritāte ir apvienot industriju un popularizēt to, palīdzot sekmēt sabiedrības digitālās prasmes. Digitālo inovāciju parks aicina Liepājas tehnoloģiju klasterī visus, kam ir saistoša tehnoloģiju pasaule, jo klasteris apvieno ne tikai IT un digitālo jomu, speciālistus, organizācijas un uzņēmumus, bet arī tehnoloģiju entuziastus radot iespējas sadarboties un apmainīties kompetencēm un zināšanām, attīstīt un sekmēt informāciju tehnoloģiju nozares attīstību, kā arī veicināt jaunu darba vietu rašanos un digitālo prasmju apguvi.