Mākslīgā intelekta olimpiādes uzvarētājs – Paulis Jēkabsons: no mācību uzņēmuma līdz pirmajai vietai Latvijā

#prasmes
#personība
#tehnoloģijas
Dalīties:
Ikona - persona
Autors:
Verners Gavilovskis
Ikona - kalendārs
27
.
03
.
2025
.

“Es domāju, ka mākslīgais intelekts jau ietekmē mūs visus,” saka Paulis Jēkabsons, 2025. gada Mākslīgā intelekta olimpiādes uzvarētājs. Viņš pārstāv Ventspils Valsts 1. ģimnāziju un ir guvis pārliecinošu pirmo vietu starp desmitiem spēcīgāko 12. klašu un profesionālo vidusskolu pēdējo kursu skolēnu Latvijā.

No 21. līdz 23. februārim jaunieši visā valstī apliecināja gan savas matemātiskās prasmes, gan praktisko redzējumu par MI risinājumu izstrādi.

“Vieglāki likās matemātikas uzdevumi,” viņš stāsta. “Bet interesantākais – kā trenēt pašam savu mākslīgo intelektu. Tas bija gandrīz kā sākt no nulles. Un tas bija aizraujoši.”

MI iemācījās pats. No nulles.

Paulis mākslīgo intelektu ne tikai apgūst, bet praktiski pielieto. Viņa izveidotajā mācību uzņēmumā viņš ar komandu programmē mājaslapu, kas pati sarunājas ar cilvēku – ar MI palīdzību.

“Lielākoties visu esmu mācījies pats,” viņš atklāj. “Protams, izmantoju jau pieejamos rīkus. Mākslīgais intelekts palīdz mums apstrādāt datus, saprast tekstus, iegūt informāciju daudz ātrāk. Mēs izmantojam MI arī, lai ar vienu klikšķi apkopotu būtiskāko no simtiem ierakstu.”

Bet viņš nelido mākoņos. Tieši otrādi – runā ar asumu, sapratni un reālu vīziju.

“Daudzi domā, ka MI nozare ir kosmiski sarežģīta. Bet, kad sāku tajā iedziļināties, sapratu – MI balstās uz pamatiem, kas ir mums apkārt. Būvē algoritmus, testē, salīdzini. Un pēkšņi – viss kļūst loģisks.”

Kāpēc piedalīties MI olimpiādē?

“Tiem, kas redz savu nākotni MI jomā,” Paulis saka. “Un arī tiem, kas vienkārši grib pamēģināt. Olimpiāde man palīdzēja ne tikai pārbaudīt sevi, bet arī saprast, ko MI spēj reālajā dzīvē. Tas bija ļoti vērtīgi.”

Un tieši reālisms, pieredze un aizrautība ir tās lietas, kuras šī olimpiāde sniedz. Tāpēc visi laureāti, tostarp Paulis, ieguva iespēju piedalīties Mākslīgā intelekta talantu programmā – un arī tu vari.

Piesakies Mākslīgā intelekta talantu programmai jau šodien!

Šī programma ir domāta ikvienam jaunietim Latvijā, kurš vēlas:

  • Apgūt padziļinātas MI zināšanas;
  • Sadarboties ar Latvijas MI uzņēmumiem;
  • Saņemt mentoru atbalstu;
  • Un to visu – bez maksas, attālināti, pielāgojot savam grafikam.

Pieteikšanās līdz 2025. gada 10. oktobrim – www.digip.lv/mi-programma

Un kas tālāk Paulim?

“Man interesē inženierzinātnes. Precīzāk – radiofrekvenču inženierija. Interesē, kā viss rezonē, kā informācija pārvietojas. Un MI, manuprāt, var šajā jomā būt milzīgs palīgs – ātrāk analizēt, modelēt, aprēķināt.”

Un viņš saprot arī sabiedrības kontekstu:

“Daudzi saka, ka MI pārņems pasauli. Es nedomāju, ka tas notiks uzreiz. Bet MI jau šobrīd palīdz uzņēmumiem automatizēt rutīnu – tabulas, dati, pārskati. Arī izglītībā MI ir spēks – es to izmantoju kā mācību palīgu, lai saprastu sarežģītus tematus.”

Vai skola sagatavo nākotnei? Paulis ir tiešs:

“Diemžēl vēl nē. Skola tehnoloģijām atpaliek. Pat MI izmantošana mācību procesā bieži tiek ignorēta. Un tas ir zaudējums. Tāpēc es aicinu – izmantojiet iespējas ārpus skolas. Piedalieties šādās programmās. Mācieties paši.”

Iedvesmojies no Pauļa un pievienojies!

Tu neesi par jaunu, neesi par tālu, neesi par “parastu”. Tu esi MI nākotne Latvijā. Un šī programma ir tava iespēja spert pirmo soli.

Apsveicam visus olimpiādes uzvarētājus, īpaši Pauli – jauno MI domātāju no Ventspils!

Mākslīgā intelekta olimpiādi organizēja Liepājas tehnoloģiju klasteris, sadarbībā ar Digitālo inovāciju parku un Ponder Projects. Atbalstītāji – Liepājas pašvaldība, Giraffe360, RTU Liepājas akadēmija, ASYA un Mākslīgā intelekta Latvijas asociācija (MILA).

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.

Citi raksti

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!