Vasara ir ne tikai labs brīdis atpūtai, bet arī laiks, kad iespējams veikt izglītības un karjeras izvēles. Šobrīd mācību iestādes aktīvi aicina jaunos mācīties gribētājus. Ko izvēlēties? Kādā virzienā doties? Ar savām pārdomām par šo dalīsies Leons Skudrītis, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēknis, kas jau otro gadu apgūst audiovizuālās komunikācijas dizainu. Viņš savu nākotni redz grafiskā dizaina jomā.
Grafiskais dizains ir daudzpusīgs lauks ar plašu pielietojumu dažādās nozarēs un iespēju strādāt no jebkuras pasaules malas. No reklāmas un mārketinga līdz tīmekļa un lietotņu izstrādei, pēc prasmīgiem dizaineriem vienmēr būs liels pieprasījums. Tas atver plašu karjeras iespēju klāstu – iespēju strādāt dizaina aģentūrā, tehnoloģiju dizainā vai kā ārštata darbiniekam jeb freelance. Grafiskā dizaina daudzpusība nodrošina iespēju atrast savu nišu un izvēlēties ceļu, kas atbilst tavām interesēm un aizraušanās jomai.
Mani sauc Leons Skudrītis un šobrīd mācos audiovizuālās komunikācijas dizainu. Arī pats esmu jau piedzīvojis to, cik aizraujoši un interesanti ir strādāt šajās sfērās, tāpēc velējos izveidot nelielu ieskatu šajā pasaulē. Jaunieši, kas vēl meklē savu dzīves aizraušanos vai vēl nezina kas vēlas būt, varētu apsvērt šo pastāvīgi augošo industriju. Šis raksts var kalpot kā ceļvedis, kas palīdzēs izpētīt aizraujošās karjeras iespējas, kas slēpjas grafiskajā dizainā.
Māksla un jaunas tehnoloģijas mani ir interesējušas jau kopš bērnības, tādēļ tagad apgūstu vairākus no grafiskā dizaina virzieniem. Mani visvairāk aizrauj darbs pie digitālām ilustrācijām. Šis virziens ļauj izpausties līdz savas iztēlēs robežām un pieļauj lielu māksliniecisko brīvību, taču, lai strādātu par ilustratoru, ir vajadzīgas ne tikai tehniskas prasmes, kuras katru gadu mainās un ir nepārtraukti jāapgūst jaunākās tehnoloģijas un programmas, bet arī ir jābūt stipriem tradicionālas mākslas pamatiem, kā kompozīcijai, perspektīvai un krāsu teorijai.
Grafiskā dizaina galvenais uzdevums ir vizuāli paust ideju, tāpēc ar šīm prasmēm var sevi īstenot visdažādākajās industrijās.
Mūsdienās dažas no vispieprasītākajam nozarēm, kur šīs prasmes var pielietot, ir 3D māksla, video spēļu izstrāde un industriālais dizains. Ieskatīsimies katrā no šīm sfērām, kā tās izpaužas un kādas prasmes ir vajadzīgas, lai izveidotu veiksmīgu karjeru šajos virzienos.
Ļoti aizraujoša nozare ir 3D māksla. 3D mākslinieks ir atbildīgs par 3D attēlu veidošanu dažādiem nolūkiem. Viņa galvenā loma ir projektēt attēlus produktiem, piemēram, transportlīdzekļiem, ēku struktūrām, prezentācijām vai tālākai plānošanai.
Papildus tam, 3D mākslinieki strādā ar animācijām un fotoattēliem, reālistiskiem 3D attēliem digitālajās platformās, piemēram, tīmekļa vietnēs un videospēlēs. 3D dizainerim jābūt prasmīgam industrijas standarta 3D modelēšanas programmās, piemēram, Autodesk Maya, 3ds Max vai Cinema 4D. Viņam jāpārzina modelēšanas tehnika, tekstūru kartēšana, apgaismojums un renderēšana. Prasmes darbā ar digitālās skulptūras rīkiem, piemēram, ZBrush, kā arī zināšanas par fizikas simulācijām var būt ļoti noderīgas.
Kopsavilkumā, 3D māksliniekam ir nepieciešama izpratne par programmām un rīkiem, jāpiemīt mākslinieciskajam radošumam, problēmu risināšanas spējām un efektīvai komunikācijai. Ar šīm prasmēm 3D dizainers var realizēt iztēles bagātus konceptus un sniegt savu ieguldījumu dažādās nozarēs, tostarp kino, spēļu industrijā, arhitektūrā, reklāmu un produktu dizainā.
Savukārt, video spēļu mākslinieks atbild par vizuālo un interaktīvo efektu veidošanu video spēlēs. Tas ietver tēlu dizainu, spēles līmeņu projektēšanu un fona elementu animēšanu, piemēram, dzīvniekiem vai augiem.
Video spēļu mākslinieki bieži izmanto profesionālu programmatūru un rīkus, piemēram, spēļu izstrādes vides kā Unity vai Unreal Engine, grafiskos redaktorus un animācijas rīkus. Tāpēc ir svarīgi būt tehniski vērīgam un spēt apgūt jaunākās tehnoloģijas un programmatūru. Video spēļu mākslinieki piedalās spēles stāstījuma radīšanā, sadarbojoties ar sižeta veidošanas komandu, lai izveidotu spēles stāstu, kas izmanto katru video spēles dizaina elementu, piemēram, sarežģītas tēlu kustības vai izsmalcinātas ainavas. Video spēļu koncepta māksliniekam ir aizraujoša loma spēļu izstrādes procesā. Mākslinieki ir svarīga daļa no video spēļu izveidošanas procesa, definējot spēles kopējo izskatu un atmosfēru.
Industriālais dizainers palīdz attīstīt produktus, piemēram, transportlīdzekļus un sadzīves tehniku, sākot no to ražošanas sākuma posmiem. Šajā profesijā ir jābūt plašai zināšanu bāzei mākslā, grafiskajā dizainā, biznesā un inženierijā, ko izmanto, lai uzlabotu katru produkta dizaina posmu. Industriālais dizainers var strādāt pie produkta, lai uzlabotu tā vizuālo aspektu, lietojamību un pievilcību mērķauditorijai. Industriālais dizaineris ir aizraujoša un radoša profesija, kas nodrošina iespēju radīt inovatīvus un funkcionālus produktus.
Grafiskais dizains ir nozare, kas nepārtraukti attīstās un pielāgojas tehnoloģiskajiem un kultūras tendencēm. Šobrīd digitālās tehnoloģijas un interneta ietekme ir radījusi jaunas iespējas grafiskajiem māksliniekiem, un šīs iespējas tikai paplašināsies nākotnē. Mēs dzīvojam digitālajā gadsimtā un, ja jūti, ka Tevi tas interesē, kā arī esi gatavs ieguldīt savu laiku, tad apskati šīs izglītības iespējas dizaina jomā, kas pieejamas arī tepat Latvijā:
Vidusskolas līmenī šos virzienus varēsi apgūt virknē Latvijas skolās:
Mēs, mākslinieki varam mainīt veidu, kā mēs redzam, pieredzam un sazināmies ar pasauli. Iemīli šo vienmēr augošo industriju tāpat, kā es, un ļauj savai mākslinieciskajai balsij izpausties caur aizraujošo digitālās mākslas vidi.
Lai izdodas atrast savu īsto virzienu!