Iespējams, ka tieši tas, ka esam pieraduši tik ļoti izmantot internetu, mums pat neļauj līdz galam saprast, kas tas īsti ir un kā tas strādā. Bet patiesībā tas ir pavisam vienkārši! Internets ir tikai garš vads, kas savieno datorus savā starpā un ļauj tiem apmainīties ar datiem.
Pieņemsim, ka viens dators atrodas Ņujorkā, bet otrs, te pat Liepājā, un tie var nosūtīt viens otram datus, izmantojot šo garo vadu, jeb internetu. Dažiem no šiem datoriem, kas ir pieslēgti internetam, ir īpašs uzdevums, un tas ir - būt pieejamiem 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, lai sniegtu iespēju piekļūt datiem, kas tajos glabājas. Šos datorus sauc par serveriem.
Kas tad notiek mirklī, kad mēs no sava datora mēģinām atvērt google.com. Mēs ierakstam pārlūka adreses joslā www.google.com un nospiežam taustiņu enter. Un pēc neilga mirkļa tiek atvērta google.com sākuma lapa. Šajā mirklī starp enter nospiešanu un lapas parādīšanos mūsu ekrānā ir noticis tas, ka pārlūks ir nosūtījis pieprasījumu interneta pakalpojumu sniedzējam jeb Internet service provider.
Tālāk šis pieprasījums tika nosūtīts uz DNS jeb domēna nosaukumu sistēmas serveri, kas būtībā ir liela tālruņa grāmata. Katrai iekārtai, kas ir pieslēgta pie interneta ir IP adrese. Šajā brīdī DNS datubāzē tiek atrasta IP adrese, kas atbilst www.google.com. Pēc tam, šī IP adrese tiek atgriezta pārlūkam, kas vēlreiz sūta pieprasījumu, izmantojot interneta pakalpojumu sniedzēju, bet šoreiz uz jau konkrētu IP adresi, kas ir google.com serveris, kas saņemot pieprasījumu, nosūta atpakaļ visus nepieciešamos failus, lai pārlūks varētu attēlot google sākuma lapu.
Tas viss notiek, izmantojot milzīgu interneta kabeļu tīklu, un, ja vēlies apskatīties, kur tad šie kabeļi atrodas, izmanto vietni www.submarinecablemap.com/. Skatoties šajā kartē, šķiet patiešām apbrīnojami, cik lielus attālumus veic dati, ko mēs nosūtam un saņemam katru dienu, pie tam tas notiek patiešām pārsteidzoši īsā laikā.
Mācību materiāls tapis apmācību kursa “Web Kick” ietvaros, kurā ir iespējams apgūt prasmes mājaslapu izstrādē. Apmācības paredzētas radošiem cilvēkiem bez īpašām priekšzināšanām un drīzumā būs iespēja tām pieteikties atkārtoti. Seko līdzi informācijai digip.lv mājaslapā, sadaļā Web Kick - https://www.digip.lv/webkick, un sociālo tīklu platformās.
Apmācību kurss veidots ar Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu Nevalstisko organizāciju projektu līdzfinansēšanas konkursa rezultātā.